Neuvěřitelné lidské tělo ve školce - tipy a náměty

zabavne-uceni-pro-deti-na-tema-lidske-teloLidské tělo a jeho funkce jsou naprosto fascinující téma, díky kterému mohou děti získat mnoho zajímavých poznatků, ale také zažít spoustu zábavy a radosti z objevování. Co kdybyste se mohli vydat na dobrodružství, kde můžete s dětmi pomocí zábavných aktivit a her prozkoumat, jak funguje tělo, vnitřní orgány nebo smysly? Ať hledáte tvoření, pohybové hry nebo aktivity pro děti, každý námět, který jsem pro vás v článku sepsala, dětem hravě přiblíží vědomosti o fungování lidského těla. Pojďte dětem pomocí zábavného učení ukázat, jak úžasný vynález naše tělo je!

Čím zábavnější aktivity dětem připravíte, tím lepší zážitek budou děti z učení mít.

Tipy na tvoření s dětmi

Tvoření je u dětí velice oblíbené. Navíc je skvělé pro rozvoj jejich představivosti a jemné motoriky, takže určitě doporučuji výtvarnou činnost pravidelně zařazovat. Prvním tvořivým tipem jsou vnitřní orgány, na které můžete využít šablony, které jsem pro vás připravila ke stažení níže. K nim dětem doporučuji připravit demonstrační obrázky s orgány. Práce se šablonami je jednoduchá, tvoření tak zvládnete s malými i velkými předškoláky. Úkolem dětí je vnitřní orgány vyplnit. Děti mohou vybarvovat pastelkami nebo vodovkami, využít lze také modelínu. Já s dětmi použila proužky barevných papírů, ze kterých si děti nastříhaly malé kousky, které na orgány nalepily. Místo stříhání můžete zkusit například vytrhávání z papíru nebo mačkání krepáku.

Šablony vnitřních orgánů si můžete stáhnout ZDE.

tvoreni-pro-deti-vnitrni-organy

Šablony s vnitřními orgány se dají s trochou fantazie využít mnoha různými způsoby.

Pokud si v rámci lidského těla povídáte také o panu doktorovi, líbit by se vám mohl lékařský plášť. Toto tvoření je náročnější, ale s drobnou dopomocí ho zvládnou i mladší děti. Kromě velké čtvrtky na něj budete potřebovat knoflíky, chlupaté drátky a PET víčka. Výrobu plášťů díky videu, které jsem pro vás natočila, zvládnete raz dva.

>> LÉKAŘSKÝ PLÁŠŤ <<

tvoreni-pro-deti-k-tematu-lidske-telo-lekar-doktor

Váš lékařský plášť může s ohledem na materiál, který máte k dispozici, vypadat trochu jinak :-)

lidske-telo-ms-pripava-zabavne-uceni-pro-detiPříprava s obrázky a aktivitami

Jestli se s dětmi chcete pustit do poznávání lidského těla, orgánů a smyslů, ale úplně nevíte, jak na to, mohla by vám trn z paty vytrhnout 2týdenní příprava, kterou jsem k lidskému tělu zpracovala. Na 70 stranách najdete kromě mnoha zábavných námětů, činností a aktivit pro předškoláky také spoustu různých her pro děti. S přípravou se děti pomocí prožitkového učení seznámí s lidským tělem a jeho částmi, s orgány i smysly, zahrají si na bacily nebo se dozví, co je důležité pro zdraví. V tomto videu si ji můžete zblízka prohlédnout.

S přípravou si užijete hromadu zábavného učení s malými i velkými předškoláky.

Fascinující pokus pro děti

Pokusy děti milují! Tušili jste, že existuje experiment, se kterým můžete děti seznámit s vnitřní stavbou těla? Na pokus budete potřebovat jen čtvrtku, trochu vody s rozpuštěnou jedlou sodou a desinfekční gel smíchaný se špetkou kurkumy. My jsme si s dětmi ukazovali žilní systém, ale podobně si můžete demonstrovat také kosti nebo orgány, a to jak v celém těle, tak v některých částech. U kostí si můžete znázornit například ruku a u orgánů mozek. Pokus samotný je úplně jednoduchý. Podívat se na něj můžete tady.

>> POKUS S LIDSKÝM TĚLEM <<

lidske-telo-ms-jednoduchy-pokus-pro-deti

Jedlá soda s vodou a kurkuma s desinfekčním gelem se dají krásně využít také jako výtvarná technika.

Zábavné aktivity pro předškoláky

Pokud by se vám hodily nějaké tipy, které můžete využít během ranních her nebo v centrech aktivit, čtěte dál, protože tady najdete několik nápadů na zábavné aktivity pro malé i velké předškoláky.

lidske-telo-grafomotoricka-jednotazka-pro-detiLidská jednotažka

Skvělou zábavou pro děti může být jednotažka. Grafomotorické jednotažky slouží k uvolnění ruky, rozvíjí jemnou motoriku, koordinaci ruky a oka, soustředění, myšlení nebo orientaci v prostoru. K tomuto tématu mám pro vás tip na lidskou jednotažku. K její přípravě je potřeba jen velkoformátový papír např. baličák a samotná jednotažka. Čím větší formát využijete, tím lepšího efektu dosáhnete. Pokud můžete, jednotažku dětem přilepte na dveře nebo tabuli. Při obtahování ve svislé poloze mají totiž děti přirozeně uvolněnější paži a menší přítlak. Jednotažku můžete začít obtahovat chlupatou bambulkou či prstem, až následně ji děti obtahují pastelkou. Já doporučuji jednotažku obtahovat alespoň 5x, ale ideální počet opakování je ten, kdy mají děti dostatek prostoru pro zlepšení, zatímco jsou stále motivované a nadšené z učení.

Jednotažky dětem pomáhají s uvolněním ruky, což jim ve škole pomůže při nácviku psaní.

Sudoku pro děti

Jako další aktivitu pro hravé učení dětí můžete využít zjednodušenou verzi logické hry sudoku. S jedinou tabulkou s obrázky si děti procvičí logické a kreativní myšlení, paměť, pozornost, prostorovou orientaci, a dokonce také slovní zásobu. Tematické sudoku jsem pro vás připravila ke stažení níže. Mnohem víc dovedností si mohou děti formou hry procvičit se souborem Lidské tělo. V něm najdete 14 aktivit s lidským tělem a orgány a 8 pracovních listů. O zábavné učení pro děti tedy rozhodně nebude nouze.

Sudoku si můžete stáhnout ZDE.

sudoku-lidske-telo-a-organy-zabavne-uceni-pro-deti

Sudoku můžete využít jako pracovní list i jako aktivitu k laminaci.

Části těla

Tenhle tip oceníte, pokud máte ve školce Bee-bot/Blue-bot. A pokud ho nemáte, tak nevadí, vkládačky se totiž dají využít i bez robotů. Protože nemám ráda, když je něco na jedno použití, vytvořila jsem pro děti kreativní aktivitu, se kterou si formou hry procvičí zrakové vnímání 2x jinak. V PDF Části těla s Bee-bot jsou pro děti připravené 4 vkládačky (2 s dívkou, 2 s chlapcem) s částmi hlavy i těla, které můžete využít v rámci programování i jako aktivitu bez robota ke stolečku, kdy děti doplňují části do celků. Se souborem se pracuje v obou případech stejně, jen s robotem děti musí nejprve dílek „sebrat“ na podložce. S dětmi PDF využívám opakovaně a stále je to neskutečně baví :-)

zabavne-uceni-pro-deti-lidske-telo-s-bee-bot-blue-bot-programovani

Při práci s Bee-botem či Blue-botem si děti formou hry kromě samotného programování procvičují mnoho různých dovedností. Tady najdete inspiraci na další zajímavé využití robotů.

lidske-telo-ms-travici-soustavaNázorná pomůcka s trávicí soustavou

Předškolní děti můžete formou hry seznámit dokonce s fungováním trávicí soustavy. Snadno a rychle to zvládnete s touto zábavnou aktivitou, díky které se děti dozví, jak potrava prochází různými částmi trávicího traktu. Při práci s ní si děti navíc procvičí jemnou motoriku a znalost číslic. K výrobě aktivity budete potřebovat jen karton, ruličky od toaletního papíru, provázek a jakékoliv jídlo. Já si vyrobila rybu z pěnové gumy, která dětem padne hezky do ruky. Na výrobu aktivity se můžete podívat v tomto videu.

>> TRÁVICÍ SOUSTAVA <<

S fungováním trávicí soustavy můžete děti formou hry seznámit také například pomocí překážkové dráhy.

Lidské tělo v pohybu

Nejraději ze všeho mají děti pohyb, proto pro vás mám ještě dvě pohybové hry, se kterými se děti hezky rozhýbou. První hrou je notoricky známá honička, kterou jsem upravila tak, aby se hodila k lidskému tělu. Ještě, než se do hry Bílá krvinka pustíte, doporučuji si s dětmi krátce říct, jakou funkci v těle bílé krvinky zastávají. Poté vyberete jedno dítě, které bude představovat bílou krvinku. Krvinka může mít na hlavě závoj, případně jí můžete ovázat šátek kolem krku. Bílá krvinka vyčkává v rohu herny, zatímco se ostatní děti v roli bacilů volně rozmístí v prostoru. Hra začíná ve chvíli, kdy krvinka zvolá: „Já krvinka tělo bráním, před bacily ho ochráním!“ Poté vyráží do boje s bacily. Bacil, kterého krvinka chytí, vypadává ze hry. V závěru hry může krvinka spočítat, kolik bacilů se jí podařilo zničit. V následující hře krvinku představuje jiné z dětí.

TIP: Pokud pohybové hry na vypadávání nevyhledáváte, můžete si pravidla libovolně upravit.

pohybove-hry-pro-deti-v-ms-lidske-telo

Pohybové hry mají ve vzdělávání předškolních dětí nezastupitelnou roli, proto je zařazujte jak to jen jde. Hry totiž slouží nejen k rozvoji fyzických dovedností dětí, ale také k podpoře jejich emočního a sociálního rozvoje.

Jako druhou hru jsem pro vás připravila hru s názvem Lidské smysly. S hrou si děti procvičí znalost smyslů, ale také orientaci v prostoru, reakci na signál a myšlení. Ke hře budete potřebovat obrázky se smyslovými orgány (můžete využít opravdu jakékoliv). Obrázky rozmístěte na zem v prostoru herny, ve které se budou děti volně pohybovat za doprovodu říkanky: „Lidé mají smyslů 5, my je známe nazpaměť. Sluch, čich, chuť, zrak, taky hmat, každý člověk má je rád. Víme, kde se nachází, jak se s nimi zachází. Se smysly si budem hrát, věci kolem poznávat. Přemýšlej a urči, čím poznáváš…“ Na závěr říkanky doplňte libovolné slovo. Úkolem dětí je se přemístit k orgánu, v němž sídlí smysl, který k poznávání dané věci využíváme. Myslete na to, že určování smyslů je subjektivní, proto je u slova růže správně jak zrak (barva), tak hmat (trny) i čich (vůně).